Oruç tutan sürücülerin dikkat etmesi gerekenler

Oruç tutan sürücülerin dikkat etmesi gerekenler
04/20/2021

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç tutan sürücülerin hem kendileri hem de trafikteki diğer insanlar açısından çok daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü sadece 05.00 ile 19.00 arası özel araçlarıyla seyahat edebilecek sürücüler, belirlenen bu sürede istedikleri yere varmak için hatalar yapabilirler.

Zaten oruç nedeniyle uzun yol sürüşlerinde çok dikkatli olması gereken sürücüler, zaman  konusunda da kendilerini baskı altında hissederlerse tehlikeli bir yolculukla karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle uzun yola çıkacak sürücülere güvenli sürüş açısından almaları gereken önlemleri hatırlatmak istedim.

Konsantrasyon açısından büyük tehlikeler içeren uzun süreli seyahatlerde dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Ramazan ayıyla birlikte önemli bölümü oruç tutan sürücülerin alması gereken önlemleri şöyle özetleyebiliriz;

 

Oruç tutan sürücülerin uyku düzenini seyahatlerine göre ayarlaması ve en az 7 saat uyuması gerekiyor.

İftarda ve sahurda bol sıvı ve özellikle su tüketilmelidir.

Sahurda veya iftarda, çıkılacak yolculuk öncesi direnç vermesi düşüncesiyle enerji içeceği ve kafein yüklemesinin fazla yapılması başta kalp krizi olmak üzere birçok tehlikeye davetiye çıkarır.

 

İftar saatinden 60 dakika öncesi en tehlikeli zaman. Mümkünse bu saatlerde araç kullanmayın, kullananların hızlarını çok fazla düşürmesi gerekiyor.

Oruç tutan birçok sürücü olduğu için trafikte stres ortamı pandeminin de etkisiyle artabilir. Sürücülerimiz bunu unutmamalı ve normal zamanlardan daha anlayışlı olmalıdırlar.

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı