İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı? Uzmanlar yorumladı…

İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı? Uzmanlar yorumladı…
06/24/2021

Bu yaz döneminde araç almak isteyenlerin aklındaki tek soru, "İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı?" Biz de bu sorudan yola çıktık, sektör temsilcileriyle önümüzdeki üç ayda otomobil piyasasında beklenen değişimleri enine boyuna konuştuk

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINI NELER BEKLİYOR?

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen otomotivde, sıfır otomobil üretimlerinin durması ikinci el araç fiyatlarında ciddi artışa sebep olmuş, bu durum satışları neredeyse durma noktasına getirmişti.

  • Peki önümüzdeki üç aylık süreçte fiyatlarda nasıl değişimler bekleniyor?
  • İkinci elde en çok talep edilen araçların fiyat aralığı nedir?
  • 40-60 bin lira bandında araç bulmak mümkün mü?
  •  
  • arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk hurriyet.com.tr'ye önemli bilgiler verdi.

  • İkinci el araç piyasası pandemi nedeniyle 2020'yi çok hareketli geçirirken 2021'e durgun başlamıştı. Bugün gelinen noktada Haziran ayı itibariyle satışlar nasıl?

    Durgun başlayan 2021’in ilk çeyreği sonunda alınan pandemi tedbirlerinin de etkisi ile satışlarda ciddi bir daralma oldu. Yılın ilk dört ayındaki verilere baktığımızda ikinci el pazarında bir önceki yıla göre ortalama yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı. Mayıs ayının ilk yarısında tam kapanma süreci ve bayram etkisiyle satışların ilk dört ay ortalamasının da altında seyrettiğini gözlemledik.

    Ancak bayramla birlikte pazarda hareketlilik de başladı. Özellikle mayıs ayının ikinci yarısından itibaren önceki aya göre yüzde 30 civarında bir artış gerçekleşti. Haziran ayı da şu an için mayısın son haftasındaki seviyelerde devam ediyor. 

 

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı